Co to jest domena i adres URL? Różnice

Chcesz stworzyć stronę internetową, ale nie widzisz różnicy pomiędzy niektórymi technicznymi pojęciami? Wiele osób ma problem z odróżnieniem domeny od adresu URL. Z pozoru może się wydawać, że oba te terminy dotyczą tego samego, ale to błąd. Sprawdź zatem, co to jest domena i adres URL, a przede wszystkim odkryj najważniejsze różnice.

Co to jest domena strony internetowej?

Domena to unikalny adres, który ma ułatwić dostęp do Twojej strony internetowej. Stanowi również ważną część identyfikacji marki, dlatego nazwa domeny powinna być unikalna – dobrze sprawdza się domena w postaci nazwy marki.

Ważne jest także to, że domena składa się z dwóch elementów: nazwy domeny i rozszerzenia. Dzięki temu może istnieć w Internecie kilka takich samych domen, które różnią się między sobą jedynie rozszerzeniem. Jeśli chcesz wybrać nazwę domeny, która już istnieje, wcześniej sprawdź, czy na pewno możesz to zrobić. W wielu przypadkach nazwa jest znakiem towarowym. W takim przypadku nie możesz jej wykorzystać – nawet z innym rozszerzeniem.

Pamiętaj, że nazwa domeny nie musi być tożsama z nazwą marki. Może to być również słowo kluczowe, które ułatwi pozycjonowanie witryny. W nazwie mogą też znaleźć się cyfry czy myślniki. Ważne jest to, aby domena była dość prosta, czytelna i odpowiadała tematyce strony.

Czym jest nazwa domeny strony internetowej?

Zastanawiasz się, gdzie znajduje się nazwa domeny strony internetowej? To ta część, która jest zapisana między www a rozszerzeniem domeny np.: www.proformat.pl, gdzie nazwa domeny to proformat.

Jakie są rodzaje rozszerzeń domen?

Rozszerzenie to ważna część domeny, która pojawia się po kropce. Zwróć uwagę na to, że istnieją różne rodzaje rozszerzeń – zależne od kraju, rodzaju strony lub jej specyfiki. Przedstawiamy najpopularniejsze rozszerzenia domen:

  • .com – idealny wybór dla stron o globalnym zasięgu, to najpopularniejsze rozszerzenie, które jest chętnie wybierane przez firmy komercyjne i międzynarodowe przedsiębiorstwa;
  • .org – zazwyczaj z tego rozszerzenia korzystają organizacje non-profit;
  • .net – rozszerzenie, które jest często wybierane przez firmy związane z telekomunikacją i technologią;
  • .gov – rozszerzenie zarezerwowane dla instytucji rządowych;
  • .edu – stosowane przez instytucje edukacyjne;
  • .pl, .de, .uk – rozszerzenia krajowe, zarezerwowane dla stron związanych z danym krajem.

Na czym polega rejestracja domeny?

Musisz wykupić domenę, żeby stać się jej właścicielem. Najczęściej możesz ją zarejestrować na 1-2 lata, a potem przedłużyć usługę. Gdy tego nie zrobisz, to domena trafi do tzw. kwarantanny. Wtedy będziesz mieć jeszcze chwilę na to, aby uiścić opłatę. Jeśli nie zapłacisz za domenę, to trafi ona do puli wolnych domen i kolejna osoba będzie mogła ją wykupić.

Co to jest adres URL?

Adres URL to skrót (ang. Uniform Resource Locator), który oznacza ujednolicony lokalizator zasobu. Co to jest adres URL? W największym uproszczeniu to pełny link, który możesz wpisać m.in. w pole adresu w każdej przeglądarce.

Warto podkreślić, że częścią adresu URL jest domena, jednak sam adres URL jest bardziej rozbudowany. Dostarcza bardziej szczegółowych informacji np. o tym, czy stosowany jest certyfikat SSL.

Przykładem adresu URL jest: https://www.proformat.pl/.

Do czego służy adres URL?

Adres URL pozwala na jednoznaczne wskazanie zasobu w Internecie – np. strony internetowej, obrazu lub innego pliku, który znajduje się na serwerze. Dlatego adres URL jest uznawany za swoistą ścieżkę do konkretnego elementu w sieci, który można otworzyć w przeglądarce.

Z czego składa się adres URL?

  • Protokół – to pierwsza część każdego adresu URL, służy przede wszystkim do poinformowania przeglądarki, w jaki sposób, a także, z jakim rodzajem zasobu chcesz się połączyć. W przypadku stron internetowych najczęściej stosowany jest protokół https, który informuje o stosowaniu certyfikatu SSL. Możesz spotkać się też z protokołem http, mailto i ftp.
  • Domena – oczywiście ważną częścią adresu URL jest też nazwa domeny z rozszerzeniem np. proformat.pl.
  • Ścieżka – określa lokalizację danego zasobu na serwerze np. do grafiki lub bloga, np. https://www.proformat.pl/blog/.
  • Port – to numer połączenia sieciowego, który jest stosowany do połączenia z serwerem. Domyślnie wykorzystywany jest port 80.
  • Parametr – to dodatkowe informacje, które są przekazywane do serwera. Bardzo często wykorzystywane w sklepach internetowych, aby bardziej widoczny był numer przeglądanej strony np. /?page=10.

Jakie są różnice między domeną a adresem URL?

Wiesz już, co to jest domena, gdzie znajduje się nazwa domeny, a także czym jest i z czego składa się adres URL. Z pewnością już to pozwoliło Ci dostrzec różnice między domeną a adresem URL. Warto jednak uporządkować sobie tę wiedzę, a dzięki temu nie będziesz już zamiennie stosować tych nazw. Sprawdź zatem, jakie są różnice między domeną a adresem URL.

  • Zakres informacji:
    • domena – odnosi się jedynie do nazwy strony internetowej i jej rozszerzenia np. proformat.pl;
    • adres URL – to pełny adres strony internetowej, który zawiera więcej informacji w porównaniu do domeny np. https://www.proformat.pl/.
  • Funkcja:
    • domena – to przede wszystkim łatwy do zapamiętania identyfikator strony internetowej, a nawet całej marki; kieruje użytkowników na serwer, na którym strona jest hostowana;
    • adres URL – dokładnie określa lokalizację strony w Internecie;
  • Długość i poziom skomplikowania:
    • domena – jest prosta i krótka, łatwo można ją wpisać czy też umieścić na wizytówce lub w Social Mediach;
    • adres URL – jest bardziej skomplikowany w porównaniu do domeny, szczególnie wtedy, gdy składa się z długich ścieżek, parametrów i fragmentów wskazujących na specyficzne części strony.

Podsumowanie – Co to jest domena i adres URL? Różnice

Domena i adres URL to kluczowe pojęcia np. podczas zakładania strony internetowej. Choć domena jest dużo częściej wykorzystywana np. do promocji marki i budowania jej rozpoznawalności. Adres URL zawiera znacznie więcej informacji, które dotyczą zarówno stosowania certyfikatu SSL, jak i lokalizacji na stronie, aby użytkownik wiedział, gdzie się znajduje. Teraz wiesz już, gdzie znajduje się nazwa domeny strony internetowej, a także jaką część adresu URL stanowi domena. Przeczytaj też inne nasze artykuły, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie strony internetowej lub jej promocję w Internecie.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *